Moissanit vs. laboratórny diamant: Aký je medzi nimi rozdiel?

21. februára 2024

Vo svete šperkov a luxusu sa objavujú nové alternatívy k tradičným diamantom. Možno už ste počuli o moissanitoch alebo lab grown diamantoch, ktoré sú atraktívne ako pre šperkárov, tak aj pre zákazníkov. Avšak, hoci môžu na prvý pohľad vyzerať podobne, sú medzi nimi zásadné rozdiely, ktorým treba porozumieť. Poďte si s nami prejsť charakteristické vlastnosti, proces ich výroby, aj predstaviť šperky, v ktorých tieto drahokamy skvele vyniknú.

Tajomstvo moissanitu: karbid kremíka ako drahokam

Moissanit je laboratórne vytvorený drahokam z karbidu kremíka, ktorý je preslávený svojimi jedinečnými optickými vlastnosťami, trvanlivosťou, etickou výrobou a veľmi prívetivou cenou. V porovnaní s inými prirodzene sa vyskytujúcimi drahokamami, je prítomnosť moissanitu v prírode neuveriteľne vzácna, preto sa na trhu stretneme výhradne s moissanitmi laboratórne vytvorenými. Tento kameň pôvodne objavil Henri Moissan v roku 1893 a onedlho sa stal veľmi populárnou alternatívou predovšetkým ako drahokam do zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok.

Jedinečné optické vlastnosti moissanitu

Moissanit upúta svojimi pozoruhodnými optickými vlastnosťami. Okrem vysokej čistoty exceluje aj mimoriadnym leskom, ktorý je o 18 % vyšší ako pri diamante. Jeho originalitu podčiarkuje schopnosť dvojlomu svetla. Táto vlastnosť spôsobuje, že svetelné lúče prechádzajúce kameňom sa lámu a rozkladajú na spektrálne farby, čo spôsobuje dúhové odlesky.

Aj keď diamant vyniká najvyššou tvrdosťou, moissanit s hodnotou 9,25 stupňov obsadzuje druhé miesto. Predstihuje aj vzácne drahokamy ako je zafír alebo rubín, čo z neho robí odolný kameň ideálny na každodenné nosenie.

Lab grown diamanty: iskrivý zázrak uhlíka

Inovácie v technológii spôsobili revolúciu v šperkárskom priemysle a predstavujú zaujímavú alternatívu k tradične ťaženým diamantom. Tieto nádherné drahokamy, vyrobené v kontrolovanom laboratórnom prostredí pomocou najmodernejších metód, ako je vysokotlakový a vysokoteplotný proces (HPHT) alebo chemická depozícia z pár (CVD), sa plnohodnotne vyrovnajú lesku, kráse a odolnosti prírodných diamantov. Využitím týchto pokročilých vedeckých postupov sú atómy uhlíka presne usporiadané a vystavené intenzívnemu tlaku a teplote, čo napodobňuje proces vzniku prírodného diamantu. Tento inovatívny prístup nielenže vytvára úchvatné laboratórne diamanty, ale taktiež ponúka udržateľnú a eticky uvedomelú voľbu pre tých, ktorých trápia obavy z etických dôsledkov na spoločnosť spojenú s tradičnou ťažbou diamantov. V konečnom dôsledku tak vznikajú elegantne vyzerajúce šperky, ktoré majú všetky vlastnosti svojich vyťažených náprotivkov za zlomok ceny a navyše zanechávajú za sebou aj menší dopad na životné prostredie.

Identifikácia laboratórnych diamantov

Ako vizuálne overiť pravosť lab-grown diamantov? Rozlíšenie medzi laboratórnymi a prírodnými diamantmi vyžaduje špičkové znalosti gemológie. Jedným z kľúčových faktorov je obrátiť pozornosť k prípadným inklúziám či bublinkám. Prírodné diamanty často vykazujú jemné nedokonalosti, oproti tomu laboratórne diamanty bývajú takmer dokonalé. Ďalším testom, ktorý môžete skúsiť aj vy sami doma, je ponorenie drahokamu do vody – zatiaľ čo syntetické kamene plávajú na hladine, prírodné alebo laboratórne vytvorené diamanty sa väčšinou potopia vďaka ich vyššej hustote. Spoľahlivé závery však môžu garantovať iba profesionálni gemológovia v renomovaných klenotníctvach.

Certifikáty pravosti lab-grown diamantov

Ďalšou možnosťou ako skontrolovať pravosť diamantov je certifikát. Každý laboratórne vytvorený diamant je starostlivo preskúmaný, identifikovaný a informácie o ňom sú uchované buď v certifikáte vydanom gemologickým laboratóriom, prípadne jeho identifikačné číslo môžete overiť na stránkach danej inštitúcie. Certifikát obsahuje dôležité údaje o tzv. „4C“ – výbruse, farbe, čistote a karátovej hmotnosti, poskytujúce ucelený obraz o jeho kvalite. Dôveryhodné inštitúcie ako GIA, IGI, Gübelin Gem Lab alebo SSEF vydávajú certifikáty, ktoré potvrdzujú kvalitu a pravosť diamantu. Identifikáciu autenticity je možné vykonať prostredníctvom jedinečného identifikačného čísla, ktoré je laserom vyryté na rundiste diamantu.

Zásadné rozdiely medzi moissanitom a lab grown diamantom

Hlavné rozdiely medzi moissanitmi a laboratórne pestovanými diamantmi spočívajú v ich zložení, tvrdosti, lesku a pôvode. Poďme sa na to zblízka pozrieť:

  1. Zloženie: Diamanty vypestované v laboratóriu sú chemicky identické s prírodnými diamantmi a skladajú sa z čistých atómov uhlíka usporiadaných do kryštálovej mriežky. Moissanit je laboratórne vytvorený drahokam z karbidu kremíka.
  2. Tvrdosť: Diamanty, či už prírodné, alebo laboratórne pestované, sa radia na vrchol Mohsovej stupnice s hodnotou 10, čo z nich robí najtvrdší známy nerast. Moissanit, hoci je tiež pomerne odolný, má na Mohsovej stupnici o niečo nižšiu hodnotu, a to 9,25.
  3. Lesk: Ako moissanit, tak laboratórne pestované diamanty majú výnimočný lesk a čistotu. Ich optické vlastnosti sa však líšia. Moissanit má v porovnaní s laboratórnym diamantom tendenciu vykazovať viac farebných zábleskov až do farby dúhy.
  4. Pôvod: Moissanit sa na rozdiel od laboratórneho diamantu vyskytuje aj v prírode, aj keď veľmi zriedkavo. Lab grown diamanty sa vyrábajú výhradne v kontrolovaných laboratóriách a napodobňujú prírodný proces vzniku diamantu za kontrolovaných podmienok.
  5. Cena: Moissanit je cenovo dostupnejší ako laboratórny diamant.

Čo sa skrýva vo vnútri drahokamov: porovnanie moissanitu a lab grown diamantu

Laboratórne diamanty a moissanity sú síce obľúbenou alternatívou prírodných diamantov, ale majú odlišné zloženie a štruktúru. Laboratórne vypestované diamanty vykazujú rovnaké chemické a fyzikálne vlastnosti ako prírodné diamanty a sú teda identické. Naproti tomu moissanity sa skladajú z karbidu kremíka, zlúčeniny kremíka a uhlíka, syntetizované v kontrolovanom prostredí, aby čo najviac napodobnili lesk diamantov. Napriek vizuálnej podobnosti majú moissanity inú atómovú štruktúru ako laboratórne diamanty.

Odolnosť lab grown diamantu a moissanitu

Tvrdosť drahých kameňov je rozhodujúcim faktorom ich trvanlivosti a odolnosti proti poškriabaniu. Diamanty, ktoré sú preslávené svojou výnimočnou tvrdosťou, sú na vrchole Mohsovej stupnice s hodnotou 10, čo z nich robí najtvrdšiu prírodnú látku známu ľudstvu. Táto tvrdosť sa premieta do výnimočnej odolnosti, ktorá zaisťuje minimálne poškriabanie alebo poškodenie pri každodennom nosení. Moissanity na Mohsovej stupnici dosahujú 9,25, takže sú v porovnaní s diamantmi o niečo menej odolné proti poškriabaniu. Oba drahé kamene sú však veľmi vhodné na použitie v šperkoch.

Cenová dostupnosť moissanitu vs. laboratórne diamanty

Moissanity a laboratórne vyrobené diamanty sa často používajú ako cenovo dostupnejšie alternatívy prírodných diamantov. Poďme si povedať, ako je to s cenami pri každom z nich. Jeden karát moissanitu sa pohybuje v rozmedzí 300 – 2 500 USD, zatiaľ čo cena porovnateľnej veľkosti laboratórneho diamantu sa pohybuje okolo 1 200 – 2 000 USD. Rozdiel tiež spočíva vo výrobných nákladoch: moissanit je obvykle lacnejší vďaka svojej nižšej hmotnosti a jednoduchšiemu výrobnému procesu.

Zdroj: klenota.sk

Etické aspekty a udržateľnosť

Ako moissanity, tak laboratórne pestované diamanty predstavujú etické a udržateľné procesy výroby v oblasti drahých kameňov. Moissanity sú synteticky vytvárané v kontrolovanom laboratórnom prostredí, čím sa obchádzajú ekologické a etické problémy spojené s tradičnou ťažbou diamantov. Ich výroba má minimálny ekologický dopad a eliminuje problémy spojené s ťažobnými postupmi. Podobne aj laboratórne diamanty sú vyrábané pomocou pokročilých technologických procesov, ktoré napodobňujú vznik prírodných diamantov. Tým, že sa moissanity aj laboratórne pestované diamanty vyhýbajú nutnosti ťažby, prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy priemyslu.

Moissanit a laboratórny diamant v šperkoch

Vyberáte perfektný darček a nemôžete sa rozhodnúť. Vstúpte do sveta moissanitu a laboratórne pestovaných diamantov, dvoch podmanivých alternatív, ktoré nadčasovým šperkom dodávajú moderný nádych.

Moissanit, vyrobený inovatívnymi laboratórnymi postupmi, vyniká v rôznych dizajnoch šperkov. Jeho ohnivý lesk z neho robí vynikajúcu voľbu pre zásnubné prstene, náušnice a prívesky. V zásnubných prsteňoch sa moissanit svojim ligotom vyrovná diamantom a ponúka ohromujúci stredobod symbolizujúci večnú lásku a záväzok. V náušniciach a príveskoch vnáša jeho iskrivý pôvab do každého kompletu šmrnc a povznáša každodenný vzhľad.

Na druhej strane laboratórne pestované diamanty, ktoré majú rovnaké chemické zloženie ako diamanty ťažené, ponúkajú obrovskú všestrannosť. Od klasických solitérnych prsteňov až po zložito navrhnuté náramky a náhrdelníky – laboratórne pestované diamanty sa hladko snúbia s akýmkoľvek šperkom. Ich etický pôvod a rovnaký lesk ako pri prírodných diamantoch z nich robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí pri výbere šperkov hľadajú sofistikovanosť aj udržateľnosť.

Krása týchto drahých kameňov presahuje ich vzhľad – umožňujú svojim nositeľom robiť etické a ekologické rozhodnutia bez toho, aby to bolo na úkor elegancie. Ich prítomnosť v rôznych šperkoch nielen umocňuje krásu dizajnu, ale taktiež odráža záväzok k udržateľnému luxusu.

Lesen Sie auch:

Rozdiel medzi laboratórnymi a prírodnými diamantmi? Takmer žiadny.

Rozdiel medzi laboratórnymi a prírodnými diamantmi? Takmer žiadny.

Diamant je kryštalickou formou uhlíka, ktorá sa radí medzi vôbec najtvrdšie známe prírodné minerály. Väčšina ľudskej populácie si však s pojmom diamant predstaví už hotový produkt, a to briliant, ktorý je najznámejším diamantovým výbrusom. Otázkou ale zostáva: Keby...

Plusy a mínusy laboratórne pestovaných diamantov

Plusy a mínusy laboratórne pestovaných diamantov

Pokiaľ premýšľate nad výberom zásnubného prsteňa, jedna z otázok, ktorú si musíte zodpovedať je, aký diamant zvoliť. Vyberať môžete z prírodného, ale aj laboratórne vytvoreného diamantu, ktorý v poslednej dobe naberá na popularite. Prečítajte si náš obsiahly článok,...